روش های تعیین تعداد عامل های استخراج شده در تحلیل عاملی

مدیر انجمن: Ebrahim-Bayazidi

نمایه کاربر
aminaee
كاربر عادي
كاربر عادي
تماس:

با سلام
آیا کسی هست از چگونگی اجرای روش های تخمین تعداد عامل های استخراج شده در تحلیل عاملی اطلاعی داشته باشد؟
البته تا حدودی برخی از روش ها را یاد گرفته ام که از طریق r-menu در spss اجرا میشود.
رایج ترین روش ها، همان روش کایزر (eigenvalues) و کتل (scree plot) می باشد که پیش فرض برنامه spss می باشد. روش های Velicer’s Minimum Average Partial یا (MAP) و
Optimal Coordinate and Acceleration Factor نیز در r-menu یافت می شود. اما این روش هایی را که در ادامه می نویسم را نتوانستم پیدا کنم.

1. Very Simple Structure Criterion (این مورد نیز در r-menu می باشد اما نتوانستم از این مورد خروجی دریافت کنم)
2. Horn’s Parallel Analysis
3. Ruscio and Roche’s Comparison Data

بیشتر اگر کسی در مورد VSS و مخصوصا comparison data اطلاعی دارد (اینکه چگونه اجرا میشود) لطفا اعلام کند.
با تشکر
نمایه کاربر
shahabstar
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی
تماس:

با نرم افزار فاکتور همه این تکنیک هارو میتونید خیلی راحت انجام بدید. تو تحلیل عاملی نرم افزار فاکتور از هر نرم افزار دیگه بهتره.
اکثر ما آدم ها مانند چشم زندگی می کنیم همه را می بینیم هیچ گاه خودمون نمی بینیم
نمایه کاربر
aminaee
كاربر عادي
كاربر عادي
تماس:

shahabstar نوشته شده:با نرم افزار فاکتور همه این تکنیک هارو میتونید خیلی راحت انجام بدید. تو تحلیل عاملی نرم افزار فاکتور از هر نرم افزار دیگه بهتره.

احساس میکنم نرم افزار فاکتور برای نمونه های حجم بالا یا پرسشنامه هایی که تعداد سوال زیادی دارند مناسب نباشد. یا هنگ میکنه یا میگه low memory یا میگه تعداد ردیف ها را کمتر کن زیرا حافظه ندارد.
نمایه کاربر
aminaee
كاربر عادي
كاربر عادي
تماس:

سلام دوستان
هرچقدر تلاش کردم نتوانستم تعداد عامل های بهینه را برای تحلیل عاملی مشخص کنم. با خیلی از برنامه ها مثل MPLUS، R, factors,.... کار کردم ولی انگار کار من نیست. کسی هست بتونه این کار رو برای من انجام بده. من فقط میخواهم مشخص کنم که با این روش ها چند عامل خوبه که استخراج بشه. eigenvalue من نشون میده که باید 41 فاکتور انتخاب کنم. اما خیلی از فاکتور هایی که نشون میده تنها یک یا نهایتا دو آیتم در انها بار عاملی دارند. لطفا یک نفر راهنماییم کنه. در یک مقاله تحت عنوان
[RIGHT] (Determining the Number of Factors to Retain in EFA: Using the SPSS R-Menu v2.0 to Make More Judicious Estimations) خواندم که روش comparision data از تمامی این روش های مناسب تر است. کسی میتونه رو داده های من این سه روشی که در زیر ذکر میکنم را اجرا کنه؟[/RIGHT][RIGHT]1.Horn’s Parallel Analysis [/RIGHT]2. Ruscio and Roche’s Comparison Data
3. Minimum Average Partial
نمایه کاربر
shahabstar
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی
تماس:

aminaee نوشته شده:سلام دوستان
هرچقدر تلاش کردم نتوانستم تعداد عامل های بهینه را برای تحلیل عاملی مشخص کنم. با خیلی از برنامه ها مثل MPLUS، R, factors,.... کار کردم ولی انگار کار من نیست. کسی هست بتونه این کار رو برای من انجام بده. من فقط میخواهم مشخص کنم که با این روش ها چند عامل خوبه که استخراج بشه. eigenvalue من نشون میده که باید 41 فاکتور انتخاب کنم. اما خیلی از فاکتور هایی که نشون میده تنها یک یا نهایتا دو آیتم در انها بار عاملی دارند. لطفا یک نفر راهنماییم کنه. در یک مقاله تحت عنوان
[RIGHT] (Determining the Number of Factors to Retain in EFA: Using the SPSS R-Menu v2.0 to Make More Judicious Estimations) خواندم که روش comparision data از تمامی این روش های مناسب تر است. کسی میتونه رو داده های من این سه روشی که در زیر ذکر میکنم را اجرا کنه؟[/RIGHT][RIGHT]1.Horn’s Parallel Analysis [/RIGHT]2. Ruscio and Roche’s Comparison Data

سلام آقای امینی عزیز، ماشاءالله تو تحلیل عاملی خوب وارد هستید. بله من با نرم افزار فاکتور با داده های زیاد امتحان کردم نمیتونه به دست بیاره. ولی تحلیل موازی و MAP با نرم افزار menu-R به دست میاره. با داده های زیاد هم مشکل نداره.

*قابل توجه خیلی از دوستان که هی گیر دادند به روش مولفه های اصلی*
hadi-irani
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی
تماس:

سلام

دوستان ممنون میشم در مورد هر یک ازین روش های بالا یه توضیح مختصر بدید، تا برامون مشخص بشه کدومش بهتره
[CENTER]مشاوره در تمامی مراحل انجام پایان نامه
انجام پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد

انجام مقالات علمی-پژوهشی و طرح های پژوهشی-تحققاتی
(حوزه های علوم اجتماعی، روان شناسی، علوم تربیتی و مدیریت)

تحلیل آماری پایان نامه ها و مقالات علمی با نرم افزارهای
SPSS, LISREL, AMOS, PLS Software

[/COLOR]
[/B][/CENTER]
نمایه کاربر
aminaee
كاربر عادي
كاربر عادي
تماس:

shahabstar نوشته شده:
aminaee نوشته شده:سلام دوستان

سلام آقای امینی عزیز، ماشاءالله تو تحلیل عاملی خوب وارد هستید. بله من با نرم افزار فاکتور با داده های زیاد امتحان کردم نمیتونه به دست بیاره. ولی تحلیل موازی و MAP با نرم افزار menu-R به دست میاره. با داده های زیاد هم مشکل نداره.

*قابل توجه خیلی از دوستان که هی گیر دادند به روش مولفه های اصلی*

با R-menu که کار کردم روش های تحلیل موازی و MAP نشان داد که من 16 فاکتور باید داشته باشم. 16 فاکتور کجا 41 فاکتور (روش eigenvalue) کجا. با 41 فاکتور، توتال واریانس من را 75 درصد نشون میده اما با 16 فاکتور 51 درصد. آیا من میتوانم بین این مقدار یعنی از 16 تا 41 یک مقدار را به دلخواه انتخاب کنم که هم واریانس بالایی را نشان بده و هم آیتم ها به طور مناسب در ان ها قرار گرفته باشند. آیا میتوانم به دلخواه انتخاب کنم یا باید فقط به یک کدام از این روش ها تکیه کنم
نمایه کاربر
aminaee
كاربر عادي
كاربر عادي
تماس:

hadi6612 نوشته شده:سلام

دوستان ممنون میشم در مورد هر یک ازین روش های بالا یه توضیح مختصر بدید، تا برامون مشخص بشه کدومش بهتره

اگر مشکل زبان انگلیسی ندارید میتوانید این مقاله را بخوانید http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... 9249,d.bGE
hadi-irani
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی
تماس:

aminaee نوشته شده:

اگر مشکل زبان انگلیسی ندارید میتوانید این مقاله را بخوانید http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... 9249,d.bGE

خیلی ممنونم، نیم ساعت پیش دانلودش کرده بودم ولی اصلا متوجه نشدم چی به چیه! (زبانم زیاد خوب نیست)
[CENTER]مشاوره در تمامی مراحل انجام پایان نامه
انجام پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد

انجام مقالات علمی-پژوهشی و طرح های پژوهشی-تحققاتی
(حوزه های علوم اجتماعی، روان شناسی، علوم تربیتی و مدیریت)

تحلیل آماری پایان نامه ها و مقالات علمی با نرم افزارهای
SPSS, LISREL, AMOS, PLS Software

[/COLOR]
[/B][/CENTER]
نمایه کاربر
shahabstar
مدیر آزمایشی
مدیر آزمایشی
تماس:

hadi6612 نوشته شده:
aminaee نوشته شده:

خیلی ممنونم، نیم ساعت پیش دانلودش کرده بودم ولی اصلا متوجه نشدم چی به چیه! (زبانم زیاد خوب نیست)

فعلا روش نصب menu-r یاد بگیرید برای نصبش باید 7 قدم در پایین این مقاله و انجام بدید، که خیلی واضح توضیح داده بعد نصب کردید بگید من بهتون توضیح میدم.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “آموزش R”

• اطلاعات