محاسبه نمره کل یک پرسشنامه لیکرت؟؟

در اين انجمن با نرم افزار SPSS PASW آشنا شده و آموزش هاي مربوط به اين نرم افزار را فرا خواهيد گرفت

مدیر انجمن: Ebrahim-Bayazidi

قوانین انجمن
دوستان عزیز با توجه به برنامه های اتخاذ شده در تالار نرم افزارهای آماری، کلیه کاربران و دوستان عزیز که می خواهند از این تالارها استفاده کنند بعد از پرداخت حق عضویت ویژه گروه کاربرای ویژه برای آنها فعال می شود. خواهشمند است در این زمینه همکاری لازم را با مدیریت سایت داشته باشید.
امید است با توکل بر خداوند منان در جهت پیشرفت علم آمار در کشور گامی هرچند کوچک برداریم.
شاید بپرسید دلیل ایجاد کاربرای ویژه برای تالار نرم افزارهای آماری چیست، در جواب می گویم که بسیاری از کاربران فقط بلدند دانلود نمایند و اطلاعات خود را در تالار به اشتراک نگذارند. این راه باعث می شود که دوستان بتوانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. و همیشه بین آن کسانی که در سایت فعالیت دارند و کسانی که فعالیت ندارند تفاوتی وجود داشته باشد.
نمایه کاربر
mrmirzaei
تازه وارد
تازه وارد
تماس:

دوستان به نظر من برای محاسبه نمره کل یک آزمودنی در پرسشنامه ای که با طیف لیکرت تنظیم شده، بهتره میانه داده ها رو محاسبه کنیم و نه میانگین داده ها. چون مقیاس لیکرت نوعی مقیاس ترتیبی هست و در مقیاس ترتیبی، شاخص میانه از میانگین مناسبتره. حتی برای تفسیر نمره کل آزمودنی، این نمره رو با میانه داده ها مقایسه میکنیم بنابراین من فکر میکنم برای محاسبه خود نمره کل آزمودنی هم شاخص میانه باید ملاک عمل باشه. نظرم رو گفتم ولی مطمئن نیستم. ممنون میشم دوستان اگه نظری دارن بگن که برای محاسبه نمره کل آزمودنی، بعد compute variable و انتخاب متغیرها، میانگین داده ها رو حساب کنیم یا میانه داده ها رو؟؟
نمایه کاربر
Ebrahim-Bayazidi
مدير کل سايت
مدير کل سايت
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 7 دفعه
تماس:

mrmirzaei نوشته شده: چهارشنبه 12 دی 1397, 3:14 pmدوستان به نظر من برای محاسبه نمره کل یک آزمودنی در پرسشنامه ای که با طیف لیکرت تنظیم شده، بهتره میانه داده ها رو محاسبه کنیم و نه میانگین داده ها. چون مقیاس لیکرت نوعی مقیاس ترتیبی هست و در مقیاس ترتیبی، شاخص میانه از میانگین مناسبتره. حتی برای تفسیر نمره کل آزمودنی، این نمره رو با میانه داده ها مقایسه میکنیم بنابراین من فکر میکنم برای محاسبه خود نمره کل آزمودنی هم شاخص میانه باید ملاک عمل باشه. نظرم رو گفتم ولی مطمئن نیستم. ممنون میشم دوستان اگه نظری دارن بگن که برای محاسبه نمره کل آزمودنی، بعد compute variable و انتخاب متغیرها، میانگین داده ها رو حساب کنیم یا میانه داده ها رو؟؟
با سلام
میانه و میانگین در داده های نرمال یکی هستند
اگر داده پرت داشته باشید میانه بهتر است ولی در طیف لیکرت میانگین و میانه اختلاف اندکی دارند پس میتوان از هر دو استفاده کرد.

موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “نرم افزار SPSS”

• اطلاعات