نام كتاب: تحليل آماري با minitab 15

مولفان: ابراهيم بايزيدي، نرگس عباسي، بهنام اولادي، خسرو آفريدون

سال انتشار: چاپ اول 1389

انتشارات: عابد تهران

تعداد صفحات: 295 صفحه

ادامه مطلب...


 

مژده: چاپ دوم كتاب تحليل آماري با minitab 16 با تغيرات كلي و برنامه نويسي در minitab  تا دو هفته ديگر به ياري خداوند از همين اتشارات روانه بازار خواهد شد.

 

مقدمه كتاب

نرم‌افزار ميني‌تب يكي از نرم‌افزارهاي آماري با قابليت زياد و استفاده آسان براي تجزيه و تحليل آماري مي‌باشد.

قديمي‌ترين نسخة نرم‌افزار ميني‌تب، Minitab Release 58.2است که مربوط به سال 1981 می باشد. در اولین کنفرانس آمار ایران در سال 1371 نسخه ی  Minitab Release 8.2در اختيار دانشجويان و استاتيد قرار گرفت و باتوجه به سادگي خاص خود و همچنين قابليت بالا جايگاه ويژه‌اي در بين محققين آماري پيدا كرد. در اين نرم‌افزار علاوه بر توانايي برنامه‌نويسي، امكان استفاده از منوهاي مختلف براي انجام عمليات مورد نياز نيز وجود دارد.

بعد از نسخه 14، شركت توليد‌كننده ميني‌تب نسخة 15 را به بازار عرضه كرد. كتاب حاضر براساس نسخة 15 مینی تب به رشته تحرير درآمده است. وجه تمایز این نسخه با نسخه های دیگر مینی تب  توانایی گرافیکی  بیشتر آن و ارائه نمودار­های زیباتر می­باشد. منوي statدر اين نرم‌افزار قابليت اكثر كارهاي آماري، ازجمله به دست آوردن آماره‌هاي توصيفي شبيه ميانگين، ميانه، نمودارهاي آماري، تجزيه و تحليل سري‌هاي زماني، كنترل كيفيت آماري، آزمون فرض‌هاي آماری، رگرسيون و تجزيه واريانس را داراست. از آنجائيكه در كتاب حاضر سعي شده مطالب به آساني براي داشنجويان كليه مقاطع تحصيلي تشريح شود لذا به شرح مختصري از روابط آماري در هريك از فصل‌ها پرداخته شده است.

ويژگي كه اين نرم‌افزار را از نرم‌افزارهاي آماري ديگر جدا مي‌سازد، تعيين جهت علامت فرض مقابل در آزمون‌هاي آماري مي‌باشد كه از منوي Stat، آزمون فرض‌ها و دستور Options            alternativeقابل مشاهده مي‌باشد.

در فصل اول كتاب شروع كار با نرم‌افزار ميني‌تب 15 را فراخواهيد گرفت. در فصل دوم با رسم نمودار داده‌ها آشنا خواهيد شد. از آنجائيكه تحليل توصيفي و تحليل استنباطي داده‌ها قسمت اعظم هر تجزيه و تحليل آماري را تشكيل مي‌دهند در فصل سوم به شرح آن پرداخته‌ايم. فصل چهارم و پنجم به ترتيب كنترل كيفيت آماري و طراحي يك آزمايش را شامل مي‌شود. در فصل ششم طرز استفاده از دستورهاي Sessionرا فراخواهيد گرفت. نوشتن يك گزارش در ميني‌تب در فصل هفتم شرح داده شده است. در فصل هشتم به فراخواني اطلاعات با فرمت‌هاي گوناگون به داخل كاربرگ ميني‌تب، آشنا مي‌شويد. فصل نهم تنظيمات قابليت‌هاي جستجوي ميني‌تب را شامل مي‌شود. و در فصل دهم به مقدمه‌اي بر تجزيه و تحليل سري‌هاي زماني اشاره شده است.

يك پروژه عملي كه براي دانشجويان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات تهران جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد در رشته حسابداري انجام شده است در پيوست آورده شده است تا پژوهشگران و محققين با كاربرد عملي اين نرم‌افزار بهتر آشنا شوند. در CDهمراه اين كتاب، نسخة ميني‌تب 15 براي استفاده خوانندگان گرامي آمده است.

در اينجا بر خود لازم مي‌داريم كه از كليه دوستان و عزيزاني كه ما را در تهيه كتاب ياري كرده‌اند، به ويژه مديريت محترم انتشارات عابد كه چاپ و نشر اين كتاب را بر عهده داشته‌اند تشكر و قدرداني مي‌نمائيم.

اميد است با توكل بر خدا اين اثر براي علاقمندان به تحليل آماري مفيد واقع شود. و خوانندگان با ارائه نظرات و ايده‌هاي جديد خود در هرچه بهتر شدن مطالب در چاپ‌هاي بعد ياري فرمايند.

دوستان جهت سفارش كتاب در قسمت نظرات يا از طريق ارتباط با سايت آدرس پستي را همراه با مشخصات كامل اعلام نمايند.