نام كتاب: تحليل داده هاي پرسشنامه اي به كمك SPSS PASW 19

مولفان: ابراهيم بايزيدي - بهنام اولادي - دكتر نرگس عباسي

اولين سال انتشار: شهريور ماه 1388 با 3000 تيراژ

دومين سال انتشار: آبان ماه 1389 با 3000 تيراژ

سومين سال انتشار : مردادماه 1390 با 3100 تيراژ

انتشارات: عابد تهران

ناشر همكار: مهرگان قلم

 براي توضيح بيشتري در مورد اين كتاب به ادامه مطلب مراجعه نماييد.

 


مقدمه چاپ سوم كتاب  تحليل داده هاي پرسشنامه اي به كمك spss pasw 19

   با پيشرفت علوم و گسترش تکنولوژی، اهميت استفاده از روش¬های آماری در علوم مختلف بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته تا جائيكه آموختن و به كار گيري آمار، خصوصاً آمار كاربردي در هر رشته، جزء ملزومات، گرديده است.
فرآيند تجزیه و تحليل آماری کمک مي¬کند تا محقق بتواند از داده¬های اوليه، اطلاعات مورد نياز خود را استخراج کند و در صورت لزوم نتايج را تعميم دهد. اگر حجم داده¬ها بزرگ باشد، استفاده از روشهای مختلف تحليل آماری بسيار خسته کننده و مشکل خواهد بود. امروزه نرم افزارهای مختلف آماری موجود، قادرند انواع تحليل-هاي آماری را انجام دهند.

 

 نرم افزار SPSSيکی از قديمی­ترين، برنامه­های کاربردی در زمينه تجزيه وتحليل­های آماریاست،که قابليت­های انجام آمار توصيفی زيبا از اطلاعات، شامل رسم نمودارها و چارت­های گوناگون، محاسبات مربوط به ميانگين، انحراف معيار، واريانس، ميانه و... را دارا می باشد. همچنين علاوه بر تحليل­هاي آماري، مديريت داده­ها ( داده­كاوي [1]) از ويژگي­هاي این نرم افزار می باشد.

    SPSS مخفف Sciences Statistical Package for the Social «بسته­ي آماری برای علوم اجتماعی» است كه در عين سهولت و سادگي، يكي از قدرتمندترين ابزارها براي تحليل آماري داده­هاي اجتماعي و رفتاري و ... به شمار مي­آيد. يادگيري آسان، سادگي استفاده و قدرت بالا در انجام محاسبات پيچيده، SPSSرا به يكي از رايج­ترين بسته­هاي نرم افزاري مورد استفاده در تجزيه و تحليل آماري مبدل نموده است. پس از خریداری شدن شرکت سازنده این نرم افزار توسط IBM در 28 جولای 2009 با نام PASW که مخفف Predictive AnalyticsSoftWare مي­باشد، منتشر شد. در نسخه 19 دوباره نام IBMSPSS Statisticsرا اختیار کرده كه در نسخه جديد تغيرات چنداني با نسخه PASW statistic 18صورت نگرفته است.به همين لحاظ كتاب را در SPSS 19ويرايش كرديم. همچنین سه فصل تحلیل پیشرفته آماری با عنوان تحلیل تشخیصی، تحلیل خوشه­ای و بوت استرپ به آن اضافه کردیم که بترتیب در فصول 9، 10 و 11 به تفصیل بحث شده­اند. مطالب فصول 1 تا 10 در كليه ورژن هاي SPSS قابل استفاده مي باشند ولی فصل 11 فقط در نسخه­های 18 و 19، SPSS  قابل اجرا بوده و جهت استفاده دانشجویان رشته آمار می باشد.

در DVDهمراه کتابنسخه‌هاي Spss 17و PASW Statistic 18 و 19IBM Spss Statisticsبرای استفاده‌ی خوانندگان گرامی آمده است.

از كساني­كه با ايميل­هاي علمی زيبايشان ما را در بهتر شدن اين اثرياري كردند كمال سپاسگذاري را دارم. همچنين بر خود لازم مي­دارم از سرپرست محترم انتشارات عابد و سركار خانم دكتر نرگس عباسي به خاطر راهنماييهاي ارزنده آنها، كمال  تشكر و قدرداني نمايم.

اميد است با توكل بر خدواند منان در جهت پيشرفت كشور گامي هر چند كوچك برداريم.

 

                                                                                                                                              بايزيدي

EBRAHIM_STATISTIC@YAHOO.COM                                                                                                           

 [1]Data mining